Opublikowano Dodaj komentarz

Mamy Monstery! Ale właściwie czym są Monster Trucki?

monster truck

W naszym garaży posiadamy już 3 Monster Trucki! Ale czym one są? Chcemy przybliżyć naszym Klientom co to jest Monster Truck i jak doszło do jego powstania.

[button link=”https://monstertruckpoland.pl/voucher/jazda-monster-truck/” type=”big”] Monster Truck Prezent [/button]

Czym jest Monster Truck?

Monster truck – samochód przypominający pick-up, jednak dużo większy. Powstały po przebudowaniu z innego pick-upa bądź zbudowany specjalnie od podstaw. Posiada wysokie zawieszenie i bardzo duże koła, zdecydowanie większe niż w klasycznych samochodach. Wykorzystywany do pokazów i wyścigów, z reguły polegających na niszczeniu zwykłych samochodów osobowych. Dynamiczny podział napędu na poszczególne osie gwarantuje im świetne możliwości jazdy w terenie.

monster truck, event, pokazy, show

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych monster trucków jest zawieszenie. Musi ono przenosić zarówno potężne obciążenia powstające z warunków konstrukcyjnych pojazdu jak również obciążenia wytworzone podczas pokazów, szczególnie podczas skoków.

Często zdarza się, że zawieszenie nie wytrzymuje nacisku sił i ulega uszkodzeniu bądź całkowitemu zniszczeniu.

Pokazy monster trucków niosą ze sobą duże ryzyko dla ich kierowców. Dlatego, podobnie jak w samochodach wyścigowych, montuje się pod poszyciem karoserii klatkę bezpieczeństwa, której konstrukcja jest zorientowana na zapewnienie siedzącemu wewnątrz człowiekowi ochrony w razie wywrotki bądź kraksy, ograniczając możliwość zmiażdżenia kabiny kierowcy.

Trochę historii Monster Trucków

Historia monster trucków sięga lat 70. Do pierwszych maszyn tego typu jeszcze wrócimy przy opisie Bigfoota. Pokazy, a następnie zawody pojazdów na wielkich kołach, zaczęły być organizowane w latach 80. Najpierw tego typu wydarzenia polegały głównie na rozgniataniu samochodów. Później upowszechniły się próby czasowe i wyścigi pomiędzy monster truckami. Popularność imprez rosła, a auta stawały się coraz mocniejsze. W 1987 r. zawodnicy założyli Monster Truck Racing Association.

monster truck pokazy historia

Zaniepokojeni rosnącym poziomem niebezpieczeństwa związanym z zawodami (tak dla kierowców, jak i dla publiczności) stworzyli reguły określające m.in. jak powinien być zbudowany monster truck. Wprowadzono m.in. certyfikaty dla kierowców oraz obowiązek montażu zdalnego wyłącznika zapłonu. Rozpoczęto okresowe kontrole maszyn pod kątem bezpieczeństwa. Ze zbioru reguł szybko zaczęli korzystać promotorzy poszczególnych imprez.

Pierwszy Monster – Bigfoot!

Bigfoot jest uznawany za pierwszego monster trucka i z tego powodu poświęcimy mu trochę uwagi. Jego twórcą był Bob Chandler. Do dziś zbudowano ponad 20 samochodów noszących nazwę Bigfoot. Nie wszystkie brały udział w zawodach. Cześć z nich to egzemplarze pokazowe. Powstała także m.in. odmiana elektryczna.

Co do Chandlera, w 1974 r. wrócił do Saint Louis, w którym spędził dzieciństwo. Kupił nowego Forda F-250. Jako miłośnik off-roadu zaczął tak modyfikować pick-upa, aby był on wytrzymalszy, miał lepsze możliwości przewozowe i był dzielniejszy w terenie. Chandler był rozczarowany tym, ze w Saint Louis i jego okolicach brakuje sklepów z częściami do samochodów 4×4. Wraz z żoną i jednym z przyjaciół założył więc własny. Postanowił dalej usprawniać Forda – Monstera. Miał on być dowodem na to, że oferowane przez niego podzespoły są dobrej jakości. Auto stało się wizytówką firmy. Pick-up miał coraz większy prześwit i coraz większe koła, a Chandler pokazując jego możliwości często wciskał gaz do podłogi.

monster truck, bigfoot

Z powodu ciężkiej prawej nogi jeden z klientów nazwał go kiedyś „wielką stopą”. Przydomek „Bigfoot” przylgnął do Chandlera, a wkrótce również do jego F-250. Pod koniec lat 70. Bigfoot miał już 48-calowe opony, a pod maską silnik V8 o pojemności 7,5 l. W 1979 r. Chandler wziął udział w pierwszej płatnej imprezie. Popularność pojazdu rosła.

[button link=”https://monstertruckpoland.pl/” type=”big”] Vouchery na jazdę Monster Truckiem[/button]

Dodaj komentarz