Opublikowano Dodaj komentarz

Tunel Aerodynamiczny – Aerotunel – zaczynamy latać w tunelu!

tunel aerodynamiczny aerotunel lot bodyflying

Czym właściwie jest tunel aerodynamiczny?

Tunel aerodynamiczny jest podstawowym urządzeniem badawczym aerodynamiki doświadczalnej, wykorzystywane do badania opływu gazu lub cieczy wokół obiektu. Ma postać tunelu, w którym generuje się ciągły ruch powietrza i umieszcza w nim modele badanych obiektów, obserwując przepływ i mierząc siły działające na model.

W urządzeniu tym wykorzystuje się jednorodny strumień powietrza, który opływa badany przedmiot. Dzięki względności ruchu poruszające się powietrze działa tak samo na model jakby to powietrze było nieruchome a model poruszał się w tym ośrodku. Zaletą tego jest, że stacjonarny obserwator jest w stanie obserwować zjawiska występujące na modelu w trakcie jego rzeczywistego ruchu.

Tunele aerodynamiczne mogą pracować w obiegu zamkniętym lub otwartym. Powietrze w tunelu jest wprawiane w ruch za pomocą turbin, dysz, kontrolowanych przepustów czy lotek. W przypadku dużych tuneli, o dużej średnicy, stosuje się kilka zintegrowanych w tunelach przepływowych turbin. Małe tunele mogą mieć turbiny napędzane silnikami elektrycznymi jednak w dużych tunelach bardziej wydajne okazują się silniki turbinowe.

Zobacz nasz Tunel Aerodynamiczny

Tunel aerodynamiczny w zastosowaniu praktycznym.

spadochroniarze i jednostki wojskowe bodyflyingSpadochroniarze i jednostki wojskowe (bodyflying)

Spadochroniarze i jednostki wojskowe często korzystają z tunelu aerodynamicznego w ramach treningów. Efekt lotu w tunelu aerodynamicznym jest podobny do spadania w przestworzach bez otwartej czasu spadochronu. Z tego względu aerotunele znalazły szerokie zastosowanie jako wsparcie w treningach spadochroniarskich. Szybko zaczęły być także udostępniane osobom bez doświadczenia spadochroniarskiego – jako sposób na niezapomnianą rozrywkę.

Efekt lotu w tunelu aerodynamicznym jest podobny do spadania w przestworzach bez otwartej czasu spadochronu. Z tego względu aerotunele znalazły szerokie zastosowanie jako wsparcie w treningach spadochroniarskich. Szybko zaczęły być także udostępniane osobom bez doświadczenia spadochroniarskiego – jako sposób na niezapomnianą rozrywkę.

Naukowe przykłady zastosowania tunelu:

  • Pomiary siły nośnej różnych powierzchni nośnych
    (płaska płytka, płat symetryczny, niesymetryczny)
  • Pomiary siły oporu aerodynamicznego różnych przekrojów
  • Wyznaczanie zależności siły nośnej i oporu od kąta natarcia
  • Wyznaczanie zależności siły nośnej i oporu od szybkości powietrza
  • Badanie rozkładu ciśnień wokół różnych przekrojów
    (z użyciem mechanizmu meandrującego – w przygotowaniu)
  1. Rozkład ciśnienia – dzięki odpowiednim czujnikom umieszczanym na powierzchniach modelu można ustalić rozkład różnicy ciśnień, co jest wykorzystywane przy badaniach gdzie dominującymi zjawiskami są zjawiska ciśnieniowe, np. przy opływie profilu lotniczego czy modeli bolidów w skali w Formule 1.
  2. Siły i momenty – dzięki odpowiedniej konstrukcji tunelu możliwe są też pomiary sił i momentów działających na model. Wykorzystywane jest to np. przy badaniu modeli samolotów na różnych kątach natarcia do wyznaczenia współczynników oporu i siły nośnej.
  3. Wizualizacja przepływu – ze względu na przezroczystość powietrza nie jest możliwe oglądanie ułożenia linii strumieni ruchu powietrza wokół testowanego obiektu. Aby było to możliwe wykorzystuje się dmuchawę dymną lub wtryskuje się specjalny barwny fluid do wizualizacji opływających przedmiot strumieni powietrza. Wizualizacja ta umożliwia np. obserwowanie strumieni opływowych gdzie następuje zmiana ciśnień, podciśnień, VORTEX, zawirowania czy turbulencja powietrza, nadciśnienia i podciśnienia lub oderwanie warstwy przyściennej (film). Czasami tę metodę można obserwować na niektórych reklamach aparatów mechanicznych pralek, suszarek, samochodów.

Do czego my wykorzystujemy Aerotunel – czyli bodyflying

Tunel aerodynamiczny posiada jeszcze jedno zastosowanie – jeśli jego budowa jest pionowa, może on posłużyć do imitacji warunków swobodnego spadania w przestworzach (bodyflying). Duże wentylatory znajdujące się w pionowym tunelu aerodynamicznym są w stanie wprawić strugi powietrza w ruch o prędkości nawet 300 kilometrów na godzinę – to wystarczająca wartość, aby podnieść w górę dorosłego człowieka.

Każdy może latać w Aerotunelu!

tunel aerodynamiczny aerotunel loty bodyflying

Latanie w tunelu aerodynamicznym (bodyflying) jest doskonałym wyborem praktycznie dla każdego – latają młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni, także osoby z niepełnosprawnościami. Jeśli uczestnik nie posiada przeciwwskazań do uprawiania innych sportów, może również wziąć udział w locie w aerotunelu. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

Przed lotem w tunelu aerodynamicznym uczestnik bierze udział w krótkim szkoleniu, podczas którego dowiaduje się więcej o zasadach lotu. Otrzymuje także gogle wraz z kaskiem oraz specjalny kombinezon. W tunelu przez cały czas przebywa pod opieką instruktora, który jest gotowy do pomocy przy przybraniu właściwych pozycji.

Zapraszamy na niezapomniany lot w tunelu aerodynamicznym!

Jako prawdziwi Mistrzowie Imprez staramy się zapewnić naszym gościom niezapomniane wrażenia i radość z zabawy.

Jedyni w Polsce posiadamy mobilny Tunel Aeordynamiczny, dzięki czemu możemy latać, gdzie tylko chcemy. Jest to jedna z atrakcji, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To świetny pomysł na integracje, ale też na indywidualny prezent.

Lot w Aerotunelu

Kto raz spróbował latania z nami, na pewno zapragnie tego drugi raz!

Zapraszamy!

Dodaj komentarz